Základní pojmy hokejových karet

Základní pojmy

Podobně jako ostatní koníčky, také sběratelství hokejových kartiček má svou vlastní terminologii. Jenže jak se ve všech pojmech orientovat, zvláště pokud se sběratelstvím začínáte, nebo se naopak znovu vracíte k velké zálibě Vašeho mládí a chcete si jednotlivé termíny osvěžit? Proto jsme se rozhodli napsat tento článek, ve kterém se dozvíte, co dané pojmy přesně znamenají.

Balíček hokejových karet

Balíček obsahuje různé množství karet, přičemž počet kartiček v balíčku závisí na vydané sérii. Mějte však na paměti, že karty s vyšší hodnotou zpravidla najdete v balíčcích, které jsou součástí boxů hokejových kartiček. Pokud tedy budete kupovat samotné balíčky ve větším množství, pravděpodobně získáte jen hrstku cenných karet. 

FAT Balíček

Speciální balíček s vysokým počtem karet. Koupí FAT balíčku obvykle získáte 25 či dokonce 30 hokejových kartiček. Zpravidla se jedná o základní karty, výjimečně můžete narazit také na hodnotnější karty. FAT balíčky doporučujeme spíše pro děti nebo sběratele, kteří teprve přicházejí na chuť tomuto koníčku. Ocení je však i zkušenější sběratelé, kteří chtějí vlastnit kompletní sadu karet.

Box hokejových karet 

Jedná se o zapečetěnou nebo zafóliovanou krabičku obsahující určitý počet balíčků s hokejovými kartami. Počet balíčků je garantován výrobcem, který toto množství obvykle uvádí na obalu boxu. Boxy se prodávají ve dvou verzích, a to Hobby nebo Retail. Verze Retail Vás sice vyjde levněji, nicméně počítejte s tím, že získáte karty setů s nižší hodnotou. Naopak verze Hobby obsahuje kartičky cennější setů, které jsou hodnotnější například díky limitaci.

Blaster box

Box sběratelských karet, který může obsahovat 4 až 15 balíčků. Obvykle však v Blaster boxu najdete 8 balíčků, přičemž v každém balíčku se nachází 6 kartiček. V Blaster boxech se primárně objevují karty s nižší hodnotou, takže se ideální hodí pro mladé a začínající sběratele.

Case hokejových karet

“Case” je označení pro zapečetěnou nebo jinak chráněnou krabici, která obsahuje několik boxů. Většina casů poté zahrnuje 10 až 12 ks boxů. Jestliže si objednáte celý case, výrobce Vám garantuje určitý počet unikátních karet, kterým se také říká Case hity

Základní set (Base set)

Obvykle se skládá pouze ze základních karet. Základní set lze poměrně jednoduše poskládat, neboť v balíčcích se vyskytují hlavně základní karty. Nicméně počítejte s tím, že základní set zahrnuje vysoké množství kartiček čítající stovky kusů. V některých sériích mohou být základní sety rozšířeny o tzv. Subsety, tedy karty věnované stejné tématice. Může se jednat například o hráče z All-Star Game.

Základní neboli Řádová karta (Base card, Common Card)

Jak už bylo naznačeno výše, základní karty jsou sbírány za účelem kompletace základního setu série. Řádové karty jsou obvykle očíslovány na zadní straně kartičky. Hodnota těchto karet ovšem není nikterak vysoká, což ostatně prozrazuje samotný název. Cena se tedy pohybuje v rozmezí několika málo desítek korun.    

Paralelní karta (Parallel card)

Karta, která vychází ze základní karty, avšak liší se barevným provedením okraje, texturou, technologií tisku či použitým výrobním materiálem. Pro paralelní karty je dále typická limitace, která může být uvedena jak na přední, tak na zadní straně kartičky. Na paralelních kartách některých sérií ovšem není limitace uvedena. V takových případech výrobce obvykle garantuje, že byl vydán pouze omezený počet kartiček v daném barevném provedení. Všeobecně pak můžeme říct, že paralelní karty většinou dosahují vyšší hodnoty než řádové karty.

Nováčkovská karta (Rookie card)

Už název napovídá, že tyto karty jsou věnovány mladým hokejistům, kteří prožívají v daném ročníku svou první sezonu v určité lize. Rookie karty patří mezi nejcennější zboží ve sběratelském albu, zejména pokud se bavíme o hráčích, kteří byli ve svém ročníku draftování na předních příčkách. Hodnota nováčkovské karty se také odvíjí od faktu, nakolik daný hokejista naplní svůj potenciál. Uveďme si příklad z praxe. Zatímco za rookie kartu Connora McDavida (jednička draftu 2015) můžete obdržet solidní finanční obnos, na prodeji nováčkovské kartičky Filipa Zadiny (šestka draftu 2018), který zatím bohužel zdaleka nenaplňuje očekávání široké hokejové veřejnosti, byste aktuálně příliš nevydělali.

Insertní karta (Insert card) 

Insertní kartu můžete rozpoznat od základní karty díky odlišnému designu, číslování nebo tématice. Tyto kartičky jsou do balíčků vkládány v určitém poměru. Pokud bude poměr vkládání 1:5, můžete počítat s tím, že insertní kartu získáte v každém pátém balíčku boxu hokejových karet. Pochopitelně potom platí, že čím je poměr vkládání vyšší, tím má insertní karta také vyšší hodnotu

SP karta (Short print card)

Jedná se o kartu setu, která byla vydána v menším a limitovaném množství než ostatní karty v setu, a proto je cennější. Běžně se jedná o podepsané karty nebo kartičky obsahující memorabilii jako kousek originální hokejky, dresu či výstroje. Ve většině případů poté naleznete zobrazení limitace přímo na kartě, například s označením 8/25. Výjimečně můžete narazit také na speciální verze SP karet, a to na SSP karty (Super short print card) nebo ESP karty (Extra short print card), u kterých limitace čítá i méně než 10 kusů. Nicméně výrobci na trhu od SSP karet a ESP karet v posledních letech spíše ustupují.  

Auto karta (Autographed card)

Kartička se skutečným podpisem daného hokejisty, která je garantována a certifikována samotným výrobcem. Na zadní straně karty si poté můžete všimnout certifikátu výrobce, který zaručuje, že podpis nebyl nijak zfalšován. 

V zásadě rozlišujeme dva typy podepsaných karet:

  • Hard-signed Auto karta - kartička, kterou držel v ruce dotyčný hráč a přímo na ní se podepsal.
  • Sticker Auto karta - tato kartička obsahuje samolepku s podpisem hráče.

Jak Hard-signed Auto karty, tak Sticker Auto karty patří mezi vysoce hodnotné sběratelské kousky. V poslední době dochází k nárůstu vydávání podepsaných karet, díky čemuž se také zvyšuje počet Sticker podpisů na úkor Hard-signed podpisů. Není se ovšem čemu divit, neboť pro výrobce i samotné hokejisté je jednodušší variantou podpis na samolepku. V budoucnu tedy lze očekávat, že hodnota Hard-signed podpisů bude u později vytištěných karet stoupat.    

Při troše štěstěny poté můžete získat Dual Auto kartu (s podpisem dvou hráčů na jedné kartě), Triple Auto kartu (s podpisem třech hokejistů na jedné kartě), Quad Auto kartu (s podpisem čtyřech hráčů na jedné kartě) nebo dokonce Octo Auto kartu (s podpisem osmi hokejistů na jedné kartě). Výjimečnost kartiček se dvěma a více podpisy samozřejmě zaručuje jejich slušnou hodnotu při výměně nebo prodeji. 

Cut-signature karta 

Cut-signature karty se řadí mezi vůbec nejoriginálnější a nejvýznamnější typy hokejových kartiček. V čem spočívá jejich kouzlo? Aby získaly opravdu vysokou hodnotu, budete potřebovat nejen štěstí, ale také trochu Vašich schopností nebo velkou zásobu starých plakátů. Na Cut-signature kartách se totiž objevují hokejové legendy, které už buď nežijí, nebo z jiných důvodů nejsou schopni danou kartičku nebo samolepku podepsat. Originální podpis si tedy budete muset zajistit sami, a to například z Vaší sbírky plakátů nebo starých dokumentů. Rovněž se můžete pokusit podpis vyměnit s některým z nadšených sběratelů. Originální autogram poté vložíte do Cut-signature karty. Na těchto kartičkách se mohou objevovat taková jména jako Lord Stanley, Art Ross či Maurice Richard!

Memorabilia karta

Kartička, jejíž součástí je kousek hokejové výstroje či dresu hráče. Podobně jako u podepsaných karet výrobce garantuje na zadní straně kartičky skutečnost, že memorabilie byla použita během utkání NHL, nebo při jiné oficiální akci (vstupní draft, focení hráčů před sezónou apod.). V některých sériích se poté objevují různé kombinace více druhů memorabilií na jedné kartě. Může se jednat například o kartičku s kouskem dresu i částí hokejky. 

Jersey karta

Tento typ karty obsahuje kousek dresu hráče. Dříve se jednalo o raritu, dnes se ovšem vyskytují už prakticky v každé sérii. Jersey karty jsou vydávány v limitovaném i nelimitovaném množství, někdy navíc bývají i podepsané, takže jejich hodnota se může výrazně lišit. Také můžete narazit na Jersey kartu se dvěma, třemi, čtyřmi či dokonce osmi kousky originálního dresu.

Jersey karty poté dělíme na:

  • Game-used Jersey karty - obsahují kousek dresu, se kterým hráč odehrál zápas NHL.
  • Photo shoot worn Jersey karty - obvykle se používají u Rookie karet a zahrnují část dresu, který měl na sobě dotyčný nováček během vstupního draftu do NHL.
  • Event-used Jersey karty - tento typ kartičky je typický pro historické legendy, jejichž původní dresy již nelze sehnat, a proto se používají kousky dresů z přátelských utkání mezi legendami.

Patch karta 

Slovíčko “patch” znamená v českém překladu nášivka. Bavíme se tedy o jakékoliv přišité části dresu jako je číslovka, jmenovka hráče, název týmu nebo logo.  Pro Patch karty platí, že čím více barev obsahují, tím jsou cennější. Pro sběratele jsou velmi populární Patch karty s logem, které obvykle zahrnují více barev, a právě proto mají vysokou hodnotu. Jedinečným typem je poté tzv. Letter Patch karta s celým písmenem jmenovky hráče. A pokud bude štěstí stát na Vaší straně, třeba narazíte na limitovanou nebo podepsanou Patch kartu. 

NHL Shield karta

Tento druh karty můžeme bezpochyby označit jako sběratelský klenot. NHL Shield karty obsahují nášivku oficiálního loga NHL na dresu daného hráče, v některých případech i s podpisem. NHL Shield karty navíc mohou být omezeny pouze jediným vydaným kusem, takže pokud disponujete některou z limitovaných NHL Shield kart, můžeme Vás ujistit, že vlastníte naprosto originální kartičku s nesmírnou hodnotou.

Další druhy Memorabilia karet

Pro kompletní výčet Memorabilia karet nesmíme zapomenout na následující typy:

  • Stick karta - na kartičce je kousek originální hokejky ze zápasu NHL. 
  • Pad karta - obsahuje část brankářské výstroje, konkrétně betonu.
  • Glova karta - kartička, jejíž součástí je část rukavice dotyčného hokejisty.
  • Skate karta - zahrnuje kousek brusle.

Wantlist

Seznam hokejových kartiček, které sběrateli chybí ve svém albu. V praxi se může jednat například o karty, které sběratel potřebuje ke kompletaci základního setu dané série. Takové kartičky poté sběratel vyhledává na internetových diskuzích, ve skupinách na sociálních sítí nebo na burzách hokejových karet.

Beckett Value (BV)

Jak už jistě tušíte, kartičky mohou mít různou hodnotu od desítek až po tisícovky korun. Jenže jak zjistit hodnotu vlastněné karty, abych se při výměně či prodeji neošidil? Pomoci Vám může tzv. Beckett Value, tedy orientační hodnota karty podle firmy Beckett. U hodnoty je vždy uvedena spodní a horní hranice, přičemž pokud se o kartičky pečlivě staráte a chráníte je, můžete brát v potaz horní hranici hodnoty. Rádi bychom Vás ovšem chtěli upozornit, že hodnotu karty podle Beckett Value byste měli brát pouze jako orientační, nikoliv přesnou. 

  • Chcete se dozvědět více o tom, jak pečovat o hokejové karty? Přečtěte si náš blogový článek “Jak chránit sběratelské kartičky?”. (pozn.: vyznačené žlutě dát do odkazu na předchozí článek)

Shrnutí

Teď už se dobře vyznáte v základních pojmech týkajících se sběratelství hokejových kartiček. Nabyté vědomosti Vám poté mohou pomoci během výměnných obchodů. Pokud by Vám však přeci nebylo cokoliv jasné, neváhejte nás kontaktovat na emailové adrese info@packrip.cz.